عنوان پروژه
موزه خودرو تهران

موزه خودرو تهران

موزه خودرو تهران یا تماشاگه خودرو اولین و بزرگ ترین موزه خودرو در ایران است

در سال 1279 اولین خودرو توسط مظفرالدین شاه قاجار وارد کشور شد

موزه خودرو تهران یا تماشاگه خودرو اولین و بزرگ ترین موزه خودرو در ایران است که در سال ۱۳۸۲ راه‌اندازی شد در حال حاضر ۴۵ خودروی کلاسیک و دو کالسکه در آن نگهداری می ‌شود. موزه خودرو تهران در میدان آزادی، جاده مخصوص کرج، بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ نبش خیابان ۲۵ جنب فروشگاه سپه واقع شده است.

در سال ۱۲۷۹ اولین خودرو توسط مظفرالدین شاه قاجار وارد کشور شد. این در حالی است که استفاده از خودرو تا سال ۱۳۰۵ مختص دربار بود و از این سال به بعد خودرو مورد توجه عامه مردم قرار گرفت و به این طریق خودروهای وارد شده به کشور افزایش یافت.

جالب است بدانید در حدود ۱۲۰ سال پیش کالسکه ای سلطنتی در وین به دستور ناصرالدین شاه ساخته می شود اما شاید ناصرالدین شاه هیچ گاه فکر نمی کرد در شاه عبدالعظیم توسط میرزا رضای کرمانی ترور شود و در راه بازگشت جنازه اش به صورت نمادین در همان کالسکه نشانده شود تا اوضاع و شرایط متشنج نشود.

با ورود به سالن تماشاگه کنار در ورودی موزه سمت راست دو کالسکه قدیمی‌متعلق به ۱۵۰ سال پیش خود نمای می‌کند، اولین کالسکه که به رنگ آبی فیروزه‌ای و طلایی مزین شده و به کالسکه نادری معروف است که به سفارش ایران در وین ساخته شده و کالسکه دوم نیزکه به کالسکه تاج‌گذاری شناخته می‌شود و در اتریش ساخته شده است؛ این کالسکه نیز در زمان قاجار به رنگ آبی فیروزه‌ای و طلایی مزین بود؛ اما در زمان پهلوی رنگ آن به مشکی و طلایی تغییر کرد.

  • دسته بندی : عکاسی / نام تجاری
  • تاریخ : دی 28, 1395
  • کاربر : سینا رمضانی
  • آدرس : webredox.net
نمایش پروژه
enemad-logo